in

Jak nastavit vybraný jazyk a kontrolu pravopisu v OpenOffice Writer ve Windows

Kontrola pravopisu a gramatiky, změna výchozího jazyka, instalace slovníků …

V tomto článku si řekneme jak správně nastavit zvolený jazyk v textovém editoru OpenOffice Writer a rovněž na co se tato funkce používá.

Kontrola pravopisu a gramatiky

Určitě se už každému uživateli textového editoru stalo, že si zkopíroval text v nějakém jazyce a editor mu zdůraznil jakož chyby i slova, která jsou gramaticky správné. Pokud chce uživatel zkontrolovat správnost napsaného textu, v editoru mu na to poslouží funkce „Kontrola pravopisu a gramatiky“. Při stažení veřejně dostupné verze je součástí programu několik předvolených jazyků. Je to většinou jazyk stránky dané země (např. čeština z české stránky), který se pak projevuje jako výchozí nastavení; angličtina a někdy i další jazyk. Korekci textu dokonce můžeme nastavit pro odstavec, vybranou část nebo i celý text. Jak se tedy k dané funkci dostat a jak s ní zacházet?

Změna výchozího jazyka

Jak jsme již zmínili každý editor má nastavený výchozí jazyk. Ten je však také možné změnit a to kliknutím na „Nástroje“, následně „Jazyk“ – „Pro celý text“ a otevře se nám okno „Nastavení jazyka – Jazyky“.

Vpravo nahoře vidíme několik možností jako: Uživatelské rozhraní, Národní nastavení Výchozí měna a Výchozí jazyk dokumentu. Všechny tyto možnosti jsou při stažení dané verze už přednastavené ale můžeme si to dle vlastního uvážení změnit. Národním prostředím se rozumí například nastavení měny, měrné jednotky a podobně. Výchozí měna se nastaví podle nastaveného národního prostředí, ale lze ji vybrat ručně. Pokud budeme chtít češtinu, při políčku „Výchozí jazyk dokumentu“ („Západní“) vybereme češtinu.

Nezapomeňte, že vždy když chceme aby se změna projevila, musíme změny uložit, dokument a program zavřít a otevřít ho znovu.

Instalace slovníků

Pokud ale nemáme nainstalované slovníky, nebude nám kontrola překlepů fungovat. Proto v případě, že vám požadovaný slovník chybí, přejděte na stránku https://extensions.openoffice.org a dle Vašeho operačního systému a programu si snadno najdete požadovaný jazyk. Druhou možností je kliknout na položku „Nástroje“ – „Jazyk“ – „Více slovníků online …“ a otevře se nám stejná stránka v předvoleném vyhledávači.

Řekněme, že si chceme stáhnout slovenštinu na pravopisnou kontrolu dokumentu. Na uvedené stránce si v první řadě najdeme dané rozšíření, jak jsme výše uvedli, nejjednodušší je přímo do vyhledávače napsat „slovak“ a vyhledávač nám najde „Slovak dictionary / Slovenské slovníky“. Po kliknutí na daný slovník se nám otevře stránka, která nám nabídne hned několik slovníků podle roku vytvoření.

Stačí nám však kliknout na „Download extension“, přičemž budeme stahovat nejnovější verzi slovníku. Soubor stáhneme do libovolné složky. Program se nám uloží jako dict-sk ve formátu OpenOffice Extension. Následná instalace slovníku je velmi jednoduchá a rychlá. Jak jsme však již zmínili, pro aktivaci změny je třeba program zavřít a nově otevřít.

Nastavení

Jdeme si tedy nastavit stažen jazyk – slovenštinu – pro text našeho dokumentu. Opět klikneme na „Nástroje“ – „Jazyk“ – „Pro celý text“ – „Více“. Otevře se nám okno pro nastavení jazyka a v položce „Výchozí jazyk dokumentu“ najdeme slovenštinu. Jak jsme si již mohli všimnout na výběr máme velké množství světových jazyků, ale nainstalované slovníky poznáme podle modrého symbolu s písmeny „ABC“.

Stejně budeme postupovat i při nastavování jazyka pouze pro vybraný text či odstavec, no místo položky „pro celý text“ si vybereme jednu ze zmíněných.

Nováček

Autorem článku je veika3

Komentáře na webu nebo na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

čtrnáct − 3 =

Loading…

0