Ranní vstávání efektivněji
Spánek, známe ho úplně všichni a všichni ho potřebujeme k tomu, abychom mohli vůbec nějak fungovat. Většinou se říká, že bychom měli spát 7-8 hodin denně, což se však bohužel velmi často nevydaří a my spíme méně nebo naopak více, pokud nemáme co dělat. Někteří lidé si raději o hodinu přivstanou, aby vše stihli, jiní si zase raději až do oběda poleží, i když mají plno práce. Spánek určitě nemůžeme nahradit ranním kafíčkem či energetickým nápojem, je to zkrátka činnost, kterou potřebujeme.
Spousta z nás si myslí, že když spíme, tak se vůbec nic neděje. To není vůbec pravda, spánek se totiž dělí na několik cyklů.
Spánek
1. Fáze – lehký spánek, jako poruchy, které se dějí v této fázi, můžeme považovat pocit padání či škubnutí
2. Fáze – trochu hlubší spánek, snížení svalového napětí
3. Fáze – hluboký spánek, jako poruchy této fáze můžeme považovat noční děsy či mluvení ze spánku
4. REM – v této fázi se nám zdají sny
Na tomto jednoduchém obrázku se můžeme podívat, jak po sobě pokračují fáze.
Jak si tedy nastavit vhodný čas na spaní?
V první řadě musíme spát samozřejmě dostatečně dlouho. Měli bychom spát alespoň 5 hodin, jelikož poté končí svalové regenerace. Pokud si nastavujeme na probuzení budík, měli bychom se probudit právě mezi přechodem z REM fáze do 2. fáze spánku.Jeden spánkový cyklus trvá zhruba 90 minut, tudíž bychom měli spát právě takový čas, abychom se probudili právě mezi REM a druhou fází spánku.Příklad: Chceme vstát v 7:00, měli bychom tudíž jít spát nejlépe ve 22:00 nebo ve 23:30
Chceme vstát v 6:30, měli bychom tudíž jít spát nejlépe ve 23:00 nebo ve 21:30
Jak tedy vstát, abychom nebyli unavení?
- Spát dostatečně dlouho
- Probouzet se mezi REM a druhou fází spánku
- Chodit spát pravidelně – každý den ve stejný čas
Doufám, že si všichni, kteří mají problémy s ranním vstáváním, si sáhnou na srdce a budou dodržovat těch pár rad, které jsme si tu dnes řekli, aby se jim lépe vstávalo.
Komentáře na webu nebo na Facebooku
Loading…