in

Nastavení efektivity své práce na rodičovské dovolené

I jako rodič můžete mít nějaké volno pro sebe

Mnohdy se v dnešní době vidí, že ačkoliv je žena na mateřské či rodičovské dovolené, není to její jediná životní náplň. Ať už z finančních či jiných důvodů jsou matky zaměstnány na poloviční úvazek nebo alespoň jako brigádníci. Čím dál více ovšem přibývá i matek – studentek, které ať už během studia otěhotněly nebo se během rodičovské dovolené zkrátka rozhodly, že si náplň tzv. „rodičáku“ zpestří nějakou vysokou školou. Jak ale vše zvládat a žádnou stranu povinností nezanedbávat? Jak si to v životě správně nastavit? 

Určení priorit

Priority, to je startovní páska k úspěchu. Určitě o nich neslyšíte prvně. Ať už v životě začínáte s čímkoliv, je dobré si je na úplném počátku pořádně seřadit. Každá žena, ačkoliv je matka je může mít založené na úplně odlišných principech. Vaše okolí s vaší „pyramidou“ může a také nemusí souhlasit, ovšem nikomu nenáleží právo, vás za to jakkoliv soudit. Samozřejmě pro dobré fungování, ať už rodiny nebo partnerského vztahu, jsou jisté vzory, které často vedou k pozitivnímu naplnění u většiny těch, které je vyzkouší, ale jak se říká: „výjimka potvrzuje pravidlo“. Nikde není psáno, že v té spoustě článků a rad na internetu, které různé příklady seřazených priorit zveřejňují, musí být zaručeně ta vaše. Můžete se informovat, můžete se inspirovat, ale vždy používejte svou hlavu a svou výchozí pozici. Každý detail je důležitý.

Komunikujte!

Je to známé klišé, ale věřte, že pokud komunikujete, jak s partnerem, tak i rodinou, často se vyhnete pocitům selhání a dostane se vám naopak i více pochopení a podpory, která vám každou nelehkou situaci usnadní. Váš partner netuší, že svou práci pro svůj život opravdu tak moc potřebujete, abyste se ze všeho nezbláznila a na úkor toho nestíháte každý den dokonale vytřít váš společně vysněný velký rodinný dům. Mluvte o tom. Pokud začnete takto komunikovat, dozvíte se naopak i vy od vašich blízkých, co je třeba trápí, z čeho mají obavy nebo s čím by potřebovali pomoct. Budete ze sebe samotných mít i lepší pocit, který vás třeba „nakopne“ k větším úspěchům.

Rozvrh není pouze pro školáky

Možná jste si myslely, že rozvrh hodin mají pouze děti ve škole. Není tomu tak, díky těmto rozvrhům se ale už takto malé děti učí jisté zodpovědnosti, řádu a organizaci času. Vžijte se do jejich kůže a začněte s tím také! Ať už s dětmi pracujete, studujete nebo dokonce obojí, je to velice časově náročné. Zvládat své ratolesti, domácnost, osobní život a do toho práci či studium. Už když jste do tohoto kolotoče povinností nasedaly, musely jste s tím počítat. Možná jste si to ale tolik nepřipouštěly. Nikdy ovšem není pozdě začít se správnou organizací.

Den by musel mít ideálně 48 hodin, aby se vše bez problémů stíhalo. Ačkoliv se to zdá nereálné, rozhodně není nemožné rozvrhnout si den tak, abyste stíhaly vše, co potřebujete a ideálně se k tomu ještě vyspaly. Každá minuta je drahá, proto se ji snažte využít, co nejvíce to půjde. Zkuste využít alespoň některé z následujících bodů:

Pokračování článku na další straně …

Autor

Autorem článku je Všeználek

Autor obsahuAutor článkůRoky členstvíOvěřený uživatel

Komentáře na webu nebo na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × jedna =

Loading…

0