in

Nastavení vázání na lyžích

Nastavit lyžařské vázání má svá pravidla

Zásadní pravidlo je, že správné nastavení lyžařského vázání vás ochrání před případným úrazem. Z toho důvodu byste si měli vázaní nechat nastavit u odborníka, nejlépe v servisu, který se na nastavení vypínací síly lyžařského vázání specializuje. Přesto existuje způsob jak nastavení provést doma.

Vše se vyvíjí, i nastavování vázání

Pamětníci si jistě vzpomenou na návštěvu v servisu, kde se servisman, po změření šířky holenní kosti (tibie) těsně pod kolenem, podíval do tabulky, našel hodnotu a za pomoci šroubováku během pár minut nastavil vaše vázání.

Doba však postoupila a zjistilo se, že je dobré pro nastavení vědět více hodnot.

ZAPAMATUJTE SI – Správným nastavením vázání se vyhnete dvěma zásadním rizikům

  • První – vázání se vypne dříve než je třeba, z toho důvodu vám pak hrozí pád a následně případný úraz.
  • Druhé – vázání nevypne vůbec, resp. nevypne se v okamžiku, kdy je třeba.

Bez níže uvedené tabulky DIN zpracované dle normy 11088 (Deutsches Institut für Normung – německý ústav pro průmyslovou normalizaci), která slouží pro nastavení vypínací síly lyžařského vázání, se neobejdete. Pro rychlejší výpočet využijte online kalkulátorů pro výpočet DIN volně přístupných na webu, které vám konečnou hodnotu, po zadání vstupních dat, vygenerují sami.

 

 

Vstupní hodnoty

  • Kód lyžaře – značí se písmeny od A po O a je proměnný dle:
  • lyžařské zdatnosti – lyžaře dělíme na začátečníka (opatrného lyžaře), pokročilého (hodnota z tabulky je o stupeň vyšší) a experta (hodnota z tabulky je o 2 stupně vyšší),
  • věku lyžaře – zde je nutné znát pouze, zda je lyžař mladší 10 let nebo starší 50 let (v obou případech je hodnota z tabulky o stupeň nižší.
    • Hmotnost lyžaře – tabulka vám nabízí rozpětí vždy po cca 3 kg.
    • Výška lyžaře – i zde se jedná o rozpětí po několika centimetrech. Pokud v tabulce nekoresponduje v jednom řádku váha s výškou, má přednost výška, pokud je však rozdíl mezi váhou a výškou markantní, je třeba nastavit hodnoty někde mezi váhou a výškou (zde už je potřeba zkušeností odborníka)
    • Délka podrážky v mm.

Platí, že čím vyšší je DIN, tím vyšší je síla potřebná k vypnutí vázání. Také platí, že závodníci mají mnohem vyšší DIN, než se udává běžným, i když pokročilým, lyžařům.

Kalibrovaný seřizovací automat na vypínání lyží

Nesmíte zapomenout na jednu zásadní věc. Vaše lyže, vázání nebo i lyžařská bota mohou být již opotřebované nebo poškozené (což je běžná situace) a jen seřizovací automat (slouží k ověření vypínacích sil, které žádná tabulka na seřizování vázání nepodchytí) dosáhne požadovaného kompletního nastavení. Respektive, za pomoci tabulky nastavíte vázání a za pomoci seřizovacího automatu (a přítomnosti vaší lyžařské boty) vypínání lyží donastavíte.

Platí, že lyže lze nastavit doma, ale také platí, že na speciálním pracovišti s kalibrovaným seřizovacím automatem dosáhnete té pravé jistoty ochrany před mnoha úrazy. Vždy proto nastavení konzultujte s odborníky.

Autor

Autorem článku je Všeználek

Autor obsahuAutor článkůRoky členstvíOvěřený uživatel

Komentáře na webu nebo na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 − čtyři =

Loading…

0