in

Jak v LibreOffice nastavit zobrazování počtu normostran

Mějte přehled o rozsahu obsahu

LibreOffice představuje skvělou alternativu klasického textového editoru Microsoft Word. Navíc je k dispozici zcela zdarma. Nejen profesionálním textařům, ale například i studentům se může hodit nástroj na počítání znaků, slov a normostran.

První nastavte počítání normostran

Také editor LibreOffice vám umožní počet normostran snadno spočítat. Standardně k hlídání rozsahu dokumentu slouží v menu položka Nástroje → Počet slov. Běžně zvládá textový editor sám počítat slova, znaky včetně mezer a znaky bez mezer.

Pokud chcete přidat navíc i počítání normostran, je nutné tuto volbu nastavit. Opět se musíte podívat do sekce Nástroje. Vyberte volbu Možnosti.

V záložce LibreOffice Writer zvolte volbu Obecné.

V té následně v posledním oddíl Počet slov můžete nastavit, kolik má mít normostrana znaků. Následně zaškrtněte volbu Zobrazit počet normostran.

V záložce Počet slov by se vám následně měl zobrazovat vedle standardních možností také počet normostran.

Jak si počítání normostran zpřehlednit

Pro někoho, kdo vyprodukuje skutečně mnoho textu a potřebuje o něm mít přehled, je však volba ukrytá v nastavení poměrně nepřehledná. Pomoci si můžete následovně:

V kartě Zobrazit zvolte roletku Nástrojové lišty.

Nabídne vám celou řadu možností. Z nich si vyberte volbu Přizpůsobit. V záložce Nástrojové lišty nechte ve vyhledávacím poli vyhledat příslušnou volbu, tj. Zadejte klíčové slovo „počet slov“.

Tato možnost vám vám odkryje dotyčnou volbu, která se stará o zobrazování počtu znaků, slov a po přenastavení také normostran. Vyberte ji kliknutím. Dále klikněte na tlačítko Přidat položku (šipka vpravo). Tím se automaticky přidá tato volba k nástrojovým lištám. Potvrďte nastavení kliknutím na tlačítko OK. Podobným postupem lze také volbu odebrat.

Okno s počítáním normostran lze pak kdykoli vyvolat na jediné kliknutí. Pokud jej potřebujete mít neustále před očima, nabízí se také možnost nechat setrvale tuto nabídku otevřenou v textovém dokumentu. V práci vám to bránit nebude.

Autor

Autorem článku je Všeználek

Autor obsahuAutor článkůRoky členstvíOvěřený uživatel