in

Jak nastavit financování domácnosti

Nastavení domácího rozpočtu

Romantika je krásná věc, ale je lépe mít ve financích pořádek, než se hádat o to, kdo měl co zaplatit. A taky to vyjde levněji. Bez jasně vymezených finančních pravidel by se váš vztah mohl ocitnout v krizi velmi rychle. Nastavení domácích financí proto zbytečně neodkládejte.

Sami nebo s pomocí?
Domácí rozpočet si může nastavit sami, nebo využít některou z mobilních či počítačových aplikací. Rodiče by vám asi poradili obálkovou metodu. Je to trochu zastaralé, ale může to minimálně v začátcích prospět hlavně lidem, kteří se v digitálním světě necítí úplně doma. Alternativou je sešit a propiska. Trochu sofistikovanější, ale velmi jednoduchý způsob je excelová tabulka, v níž budete mít všechny příjmy a všechny výdaje za daný měsíc. Pozor na data splatnosti. I když většina bank už je schopna dnes doručit platbu do druhého dne, je lépe mít časovou rezervu, ideálně 2 až 3 dny. Aplikace si musíte sami vyzkoušet, protože každému vyhovuje něco jiného.

Mezi příjmy počítejte jen ty pravidelné a nespoléhejte na náhodu. I když jste měli 5 let po sobě přeplatek elektřiny, ve chvíli, kdy se vám to nebude vůbec hodit, může přijít nedoplatek.

Měsíční platby často nejsou jediné. Řada položek se platí ročně, pololetně a čtvrtletně, například pojištění auta, či domácnosti, tramvajenky, odvoz popelnic, doplatky energií apod. Pokud nemáte dostatečné úspory, měli byste si i na tyto platby každý měsíc odkládat něco stranou.

Kdo bude rozhodovat?
V partnerském vztahu by měli o důležitých finančních otázkách rozhodovat oba partneři, ale za rodinné finance by měl zodpovídat jen jeden. Jinak se dříve nebo později pohádáte, protože něco nebylo zaplaceno včas a vy oba jste si mysleli, že to měl zaplatit váš protějšek. To, co je nutné zaplatit, má vždy přednost před zbytnými věcmi, tedy nájem bude vždy důležitější než nová kabelka, nebo oslava narozenin s kamarády. I pro nastavení domácího rozpočtu platí, že nejdřív povinnost a potom zábava.

Nestačí vám příjmy? Řešte to!
Pokud jste ve finanční krizi, máte dvě cesty, jak situaci zlepšit. Buď snižte výdaje, nebo zvyšte příjmy. Výdaje lze snížit změnou mobilního operátora, nebo sloučením jednotlivých tarifů do jednoho rodinného, změnou dodavatelů energií, převedením účtu do banky, kde ho budou vést bez poplatků, omezením zbytných položek, jako jsou výdaje na zábavu (sportování v přírodě místo fitcentra, odhlášení předplatného na tisk, nebo kabelovku, omezení konzumace alkoholu apod.). Hodně ušetříte, když přestanete kouřit, nebo kupovat potraviny a kosmetiku, které nespotřebujete.

Příjmy si můžete zvýšit změnou zaměstnání, nebo přivýdělkem na brigádě. Stálou práci i jednorázové či pravidelné brigády najdete na každém kroku, nicméně, není to bez rizika. Nemusíte zapadnout a ve zkušební době můžete kdykoli o práci přijít. Někdy stačí nebát se původního zaměstnavatel požádat o zvýšení mzdy. Ideální je mít na účtu určitou rezervu na nečekané výdaje. Obvykle se doporučuje 3 až 5 měsíčních příjmů.

Autor

Autorem článku je Všeználek

Autor obsahuAutor článkůRoky členstvíOvěřený uživatel

Komentáře na webu nebo na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

devět − 3 =

Loading…

0