in

Nastavení routeru a bezdrátové sítě

Návod jak nastavit router a bezdrátovou síť

Přístup k internetu je dnes mnohými považován jako naprostá samozřejmost. Ve většině domácností se internet bere z routeru, ne každý ale ví, jak tato malá krabička funguje. To může být problém zejména pokud se něco pokazí a je potřeba pořídit router nový. Proto si v dnešním článku ukážeme krok za krokem jak postupovat při zapojování a nastavování nového routeru.

Nastavení routeru

Když nový router vybalíte, bude nejprve potřeba zapojit všechny potřebné kabely. Zařízení je nejlepší umístit na otevřené místo, ideálně zhruba doprostřed bytu či domu. Tím zajistíte nejspolehlivější pokrytí všech místností bezdrátovou sítí. První kabel, který musíme zapojit, je napájení. Dále je potřeba router připojit k internetové zásuvce. Kabel z ní přijde do portu často označovaný jako internet či WAN. Tato zdířka bývá většinou i barevně odlišen. Tím je router zprovozněn, nyní ho ale budeme muset nastavit. Na to je potřeba připojit jeden z LAN portů na routeru k počítači či notebooku pomocí ethernetového kabelu – tím k němu získáme přístup.

Nyní se můžeme přesunout do internetového prohlížeče, jenž využijeme k samotnému nastavení. K tomu se dostaneme pomocí IP adresy vašeho routeru. Tu naleznete většinou na zadní straně routeru, případně se dá vždy najít i v manuálu. Pokud se vám nechce hledat, můžete vyzkoušet 192.168.1.1, nejčastější adresu routerů. Stránka se vás zeptá na přihlašovací jméno a heslo. To můžete opět najít v manuálu, po prvním spuštění bude ale jméno i heslo pravděpodobně admin.

První potřebné nastavení naleznete pod záložkou WAN. Je potřeba vyplnit IP adresu, masku, gateway a DNS server. Tyto informace by vám měl dodat váš poskytovatel internetu, je tedy potřeba zapátrat po nějakém potvrzení objednávky či jiném dopisu, kde budou tyto parametry napsány. Pokud hodnoty teď uložíte, měl by váš počítač nyní mít plný přístup k internetu. Zatím se na něj ale dostanete pouze ze zařízení fyzicky připojených přes internetový kabel. Pojďme tedy nastavit i bezdrátovou Wi-Fi síť.

Nastavení bezdrátové sítě WiFi

Toto nastavení najdeme nejčastěji pod záložkou Wi-Fi, Wireless či Bezdrátová síť. Nejprve si zvolte jméno vaší nové sítě a zadejte ho do políčka označeného SSID. Dále se vás stránka bude ptát na typ zabezpečení. Nejlepší je zvolit WPA-PSK/WPA2-PSK, jedná se o v dnešní době nejspolehlivější formu zabezpečení. Nakonec už jen stačí zadat heslo o délce alespoň 8 znaků a všechny nové hodnoty uložit. Pokud si nyní k ruce vezmete telefon či jiné zařízení, měla by se vám v nastavení vaše wifi zobrazit a po připojení být plně funkční.

Nastavení zabezpečení

I přesto, že máme nyní plně funkční internet, je zde ještě jedna věc, kterou je dobré udělat před zavřením této nastavovací stránky. Je vhodné změnit heslo pomocí kterého jste se na sem dostali, protože každý, kdo bude mít k této stránce přístup, bude schopen změnit jméno a heslo naší Wi-Fi nebo například zablokovat určitá zařízení od připojení. Nové heslo se dá u většiny routerů nastavit pod záložkou Rozšířená nastavení či Systémové nastavení. V ideálním případě bych doporučoval použít jiné heslo, než máte na vaší Wi-Fi síti. Pokud se ale bojíte, že heslo zapomenete, určitě není problém použít heslo stejné, rozhodně je to bezpečnější než základní heslo z výroby.

Tím je nastavení nového routeru hotovo. V tuto chvíli byste měli mít vaši vlastní bezdrátovou síť, ke které se můžete připojit ze všech vašich zařízení. A pokud budete kdykoli potřebovat cokoli změnit či přenastavit, stačí se opět pomocí IP adresy routeru vrátit na nastavovací stránku, přihlásit se pomocí vašeho vlastního hesla a je to. Určitě ale doporučuji abyste si vždy byli před hraním si s nastavením jisti, že víte, co děláte. Pokud totiž něco pokazíte, mohlo by se také stát, že budete muset celé zařízení natvrdo resetovat a nastavit od základu znovu.

Autor

Autorem článku je Všeználek

Autor obsahuAutor článkůRoky členstvíOvěřený uživatel

Komentáře na webu nebo na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

dvacet + osm =

Loading…

0